Počet stránek ve webu: 47622

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    rád bych vás tímto poprosil o zodpovězení otázky prokázání vlastníka peněz v hotovosti v souvislosti s exekucí.
    Vezměme v úvahu hypotetickou situaci, kdy by člověk, na nějž byla uvalena exekuce, žil v bytě spolu se svou sestrou v družstevním bytě, přičemž podílníkem v družstu je sestra, která zároveň i platí nájem.
    Jak by bylo v tomto případě možné se vyhnout zabavení peněz v hotovosti, pokud by chtěl exekutor zabavit tyto peníze ve prospěch exekuce bratra nájemkyně, který zde bydlí?
    Vím, že v případě prokazování vlastnictví například televize by měla stačit smlouva o jejím koupi, ale jak by se postupovalo v tomto případě? Jak by mohla sestra prokázat, že tyto peníze v hotovosti skutečně patří jí a ne bratrovi? Je to vůbec možné?
    Předem mnohokrát děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, vlastnictví peněz tedy konkrétních bankovek nejspíš neprokážete, neboť peníze jsou věc druhově určená. K prokázání konkrétních peněz nyní mám na mysli bankovky by bylo hypoteticky možné předložit čestné prohlášení vlastníka peněz, že např. jeden kus bankovky o nominální hodnotě číslo. z roku … je ve vlastnictví XY, nar.. , trvale bytem. … , tímto by došlo k individualizaci peněz. Navíc by bylo nutné toto čestné prohlášení opatřit úředně ověřeným podpisem vlastníka peněz. Zde se pohybujeme v rovině silně teoretické, ale prakticky by to vyloučeno nebylo. Zde jen dodávám, že v souladu s ust. § 322 odst. 2 písm. f) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.), povinnému nelze zabavit hotové peníze do částky odpovídající částce dvojnásobku životního minima jednotlivce, což činí celkem 6.820,- Kč, Tedy tuto hotovost nelze zabavit ani povinnému. Pokud by se tak stalo, je to zákonným důvodem pro zastavení exekuce dle ust. § 268 odst. 1 písm. d) občanského soudního řádu.
    -----
    Mnohokrát děkuji za odpověď.
    Dalo by se považovat za řešení, pokud by tyto peníze například byly uloženy v trezoru, který by patřil v tomto případě sestre, respektive byla by na ni napsána faktura od tohoto trezoru?
    Má právo exekutor zkoumat obsah tohoto trezoru, pokud ho zaevidoval do soupisu majetku (než by byl vyňat z důvodu následného dokázání fakturou, že skutečně patřil sestře).
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování