Dcera žila s přítelem, který si bez jejího vědomí vzal na její jméno dva meziúvěry u stavební spořitelny. Toto bylo zjištěno až poté, co k nám přijel inspektor z firmy, které to předala stavební spořitelna k vymáhání (dcera má stejné trvalé bydliště jaké rodiče). Pachatele známe, dcera podala trestní oznámení na okresní státní zastupitelství, ale nechce platit úvěr, který si nesjednala.
Chtěla jsem se zeptat, zdali můžu odkoupit polovinu nemovitosti, kterou vlastním s mým bratrem. Ten je nyní v insolvenci a už mu bylo vyměřeno splacení. Polovina nemovitosti je zastavená a nyní se bude zpeněžovat formou jakou urči daný věřitel. Chtěla jsem se tedy zeptat, jestli bych měla právo předkupního, o kterou jsem zažádala u soudu, ale nic mi ještě nebylo sděleno.
V průběhu minulého roku 2023 si na mého příbuzného bez jeho vědomí vzal jeho bývalý přítel dvě půjčky ve výši 130.000 a 20.000 Kč. Obě půjčky byly sjednány elektronicky s pomocí el. podpisu. Po rozchodu, když byly tyto půjčky zjištěny bylo vše ohlášeno na policii. Bohužel případ byl pro nedostatek důkazů odložen.
Prosím o radu ohledně nemovitosti. Chceme s přítelem koupit nemovitost a hypotéku (tedy i vlastnictví) si vezme na své jméno pouze on. Jsem z minulosti zatížena půjčkou a bohužel by se nám zvedly úroky, kdyby jsme si brali hypotéku společně. Přesto to ale chceme mít v pořádku, protože na splácení a údržbu nemovitosti budeme přispívat oba stejně.
2015 jsem uzavřela dohodu s vlastníkem nemovitosti, že zaplatím třetinu ceny domu a zbytek budu hradit ve splátkách. Po úplném splacení měla být nemovitost převedena na mě a mého manžela. Nyní je však můj manžel po smrti a já jsem v insolvenci. Zbývá mi doplatit 120.000 Kč a můj syn, který žije v zahraničí, mi nabídl, že mi tuto částku uhradí, abych se mohla vystěhovat.
Domluvila jsem se se známým na prodeji sady kol na auto. Ústně jsme se domluvili, že cenu zaplatí na dvakrát tedy 2x7.000 Kč. Dostala jsem zatím jen zálohu 4.000 Kč a od té doby jen sliby, že zaplatí. Už je to pár týdnů a mám jen konverzaci přes Messenger, kde o tom jednáme. Mám nějakou reálnou naději, že dostanu peníze, když půjdu vše nahlásit na policii? Děkuji Zita.
Půjčil jsem kamarádce 20.000 Kč. Sepsali jsme smlouvu, do kdy mi to má splatit. Pro případ, že by tomu tak nebylo, jsem tam zahrnul i úrok 500 Kč za měsíc, když mi peníze nesplatí. Po sepsání smlouvy po mě chtěla další peníze. Byly to menší částky buď na zaplacení benzínu, aby si pro peníze mohla dojet, nebo na zaplacení různých poplatků od banky, aby ji peníze vydali.
Ráda bych se zeptala na promlčecí dobu v UK. Příteli přišlo, že má doplatit dlužnou částku 800 liber, ale nevíme konkrétně na čem, vypláceli mu po úrazu nějakou sociální podporu, tak asi na tomto? Ale z Anglie je zpět už 15 let, to mě nejvíc zaráží. Na staré adrese je nový majitel, ten mu předal obyčejné psaní, kde píší, ať dluh neignoruje a vyrovná nebo bude zahájeno soudní řízení.
Dlužník mi již rok slibuje vrácení 8.000 Kč. Korespondenci vedeme ve formě sms, messenger. Při snaze o osobní návštěvu jsem zjistil, že odcestoval kamsi jinam a opustil pracoviště. Znám jméno, datum a místo narození, ale k EPR je potřeba celé trvalé bydliště. Kam se mohu obrátit, abych peníze vymohl? Je možné někde zjistit jeho trvalé bydliště z registru obyvatel? Může se pokusit zjistit podrobnosti o pobytu z registru soud? Děkuji.
Výpočet referenční částky - když se osoba, která platí insolvenci nově stane OSVČ (do té doby zaměstnanec) a má příjmy cca 35.000 Kč měsíčně na fakturu, jak se vypočítává, kolik bude nově jeho referenční splátka? Je to tak, že od všech příjmů se odečtou výdaje, a z této částky zisku se odečte nezabavitelná částka (cca 13.000 tuším) a zbytek je ta splátka?