Počet stránek ve webu: 47644

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den, prosím o radu, už jsem zoufalá.
    2011 mi bylo schváleno oddlužení, které jsem byla nucena si udělat kvůli exmanželovi.
    Moje insolvence skončila v červnu 2016, kdy mě soud osvobodil od všech přihlášených i nepřihlášených závazků. Jsem nyní podruhé vdaná, manžel má dluhy již před manželstvím, prokazatelně je exekuce vystavená ještě před datem sňatku, který proběhl 12.7.2013.
    Dne 13.1.2017 mi exekutor obstavil bankovní účet s tím, že jsem manželka povinného. Již v létě jsem posílala písemné odvolání, že dluhy vznikly před manželstvím a tudíž se mnou nemají nic společného. Nicméně toto odvolání exekutor smetl ze stolu s tvrzením, že nemáme nikde sepsanou předmanželskou smlouvu a tudíž má nárok po mě vymáhat peníze. Manžel si nyní 6.2.2017 podal návrh na oddlužení na internetu už je vyhláška o zahájení řízení a právní zástupce, který pro něj návrh sestavoval nám řekl, že pokud já jsem byla v ins v době uzavření manželství a dluhy jsou ještě před ním, nemá na moje bankovní konto exekutor nárok. Vše jsem to napsala exekutorovi emailem spolu s přílohami o vyhlášení manželovi ins, moje rozhodnutí o schválení ins a rozhodnutí a zproštění závazků po splnění oddlužení a přišla mi odpověď, cituji, že dle čl. IV zákona č. 139/2015 Sb. může soudní exekutor postihnout prostředky na peněžním účtu manželky povinného i v případě, že dluh existoval před vznikem manželství. Prý ani moje ani manželovo případné oddlužení není důvod k tomu, aby přestali vymáhat manželovu pohledávku po mě. Prosím jak to tedy opravdu je? Když právník řekne, že nárok nemají a exekutor se mi doslova vysměje do obličeje, že právo má i kdyby jsme z úžili SJM???? Opravdu si už nevím rady. Děkuji za odpověď, pěkný večer.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, jakékoli podání k soudu či exekutorovi (zvláště návrhy či odvolání) nelze činit emailem, ale vždy písemně formou doporučeného dopisu s dodejkou. Jinak mám za to, že pokud se jedná o výlučné dluhy manžela z doby před uzavřením manželství a tuto skutečnost lze prokázat, neměl by exekutor postihovat účet manžela povinného pro dluhy, které vznikly před uzavřením současného manželství, neboť tyto dluhy nejsou a ani nemohou být součástí SJM. Proto bych tedy podala návrh na zastavení exekuce dle ust. § 55 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) ve spojení s ust. § 268 odst. 1 písm. h) občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) a v tomto návrhu bych se s ohledem na výše uvedené skutečnosti domáhala exekučního postihu manžela povinného s odvoláním, že exekučně vymáhané dluhy vznikly před uzavřením manželství, což doložte i ověřenou kopií oddacího listu. Návrh na zastavení exekuce zašlete exekutorovi v písemné formě dvojmo, a to doporučeně s dodejkou. Pokud tento návrh zašlete pouze emailem, exekutor se jím nebude zabývat, neboť k emailovým podáním nejsou-li do tří dnů doplněny písemnou formou se nepřihlíží, na to si dávejte pozor.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování