Počet stránek ve webu: 47687

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    2010 jsme si s dnes (04.06.2017) již bývalým manželem vzali hypotéku na dům.
    2011 jsme se rozvedli. Ještě rok pak trvalo, než jsme vypořádali SJM. Dohodli jsme se, že dům zůstane mě a dceři a že já také budu hradit hypotéku, bývalý muž ale i nadále zůstane v hypotéce uveden jako hlavní žadatel, protože ho banka nechtěla vyvázat a já neměla nikoho, kdo by do hypotéky vstoupil místo něj.
    V průběhu pár let si bývalý muž nadělal dluhy a já u banky musela vyřídit účet na své jméno, abych mohla splácet.
    Bývalý muž je v insolvenčním řízení a já bych se chtěla zeptat, co to znamená pro mne? Mluvila jsem s právníkem banky a ten mi řekl, že pokud budu i nadále splácet, jak splácím, hypotéku nesesplatní, že nemají důvod, ale jak by to bylo v případě konkurzu?
    Vím, že tím se z nesplatné pohledávky stává splatná.
    A ještě mi bývalý muž řekl, že se budou z insolvence hradit splátky i na tuto hypotéku a po skončení insolvence on na mne tyto splátky může vymáhat, pry mu to řekl jeho insolvenční správce. Můžete mi prosim říci, zda je i toto možné?
    Velice děkuji za Váš čas. V.
    Odpověď:
    Zdravím Vás, je pravdou, že pokud je bývalý manžel, který je hlavním dlužníkem u hypotéky v insolvenci, ale hypotéka je i nadále řádně splácena Vámi, tak banka jako zajištěný věřitel u hlavního dlužníka skutečně nemusí dát pokyn ke zpeněžení předmětu zajištění tedy domu, který obýváte s dcerou. To však platí u oddlužení plněním splátkového kalendáře.
    Dále rovněž záleží i na tom, zda je hypoteční banka přihlášena do insolvenčního řízení Vašeho bývalého manžela jak zcela zajištěný věřitel nebo jako částečně zajištěný věřitel. Pokud by byla banka přihlášena jako zcela zajištěný věřitel, tak by Váš bývalý manžel ze splátkového kalendáře na splátku hypotéky nedával ani korunu, neboť tento dluh je i dle věřitele banky, zcela kryt nemovitostí. A v tomto případě by po Vás ani bývalý manžel po skončení oddlužení nemohl nic vymáhat, neboť za Vás nic nehradil.
    Pokud by se však banka přihlásila jako částečně zajištěný věřitel, tak by bývalý manžel hradil část pohledávky z hypotéky, s tím, že výše pohledávky by byla uvedena ve splátkovém kalendáři na danou hypotéku a poté by tuto část peněz, kterou by za Vás prokazatelně uhradil po Vás vymáhat mohl.
    Mám za to, že budete-li hypotéku řádně splácet tak se nemusíte obávat ani případného konkursu, neboť jelikož se jedná o zajištěného věřitele, tak on vždy musí dát insolvenčnímu správci pokyn ke zpeněžení předmětné nemovitosti. Pokud tak neučiní tak by tato pohledávka nebyla v rámci konkursu uspokojena, i když je fakt, že v konkursu je přece jen riziko zpeněžení vyšší.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování