Záleži na tom, kdo je ona "osoba" a jaká práva a povinnosti k bytu má.
Pokud jej pouze užívala a náklady spojené s bytem hradila na základě dohody se zůstavitelem a tedy právně žádné povinnosti k bytu nemá (např. není účastníkem smlouvy s energetickou společností, plynárnami apod.), pak úmrtím zůstavitele nemá právo v bytě zůstávat (či do něj být nahlášena).
Pokud máte na mysli "nahlášena" ve smyslu, že tato osoba má v bytě trvalé bydliště:
Trvalé bydliště je pouze evidenční údaj, nicméně možnost zrušit této osobě trvalé bydliště v nemovitosti má vlastník, dědici pouze se svolením soudu.
K poplatkům spojeným s bytem - pokud neexistuje právní titul, který by jí to ukládal, tak povinna je platit není, a neplacením bude zatěžovat pozůstalost, tedy dědice, nicméně dědici mají vůči této osobě regresní nárok na úhradu škody, kterou způsobila. Právním titulem nemusí být nutně smlouva - např. poplatek za odvoz komunálního odpadu je povinna hradit každá fyzická osoba mající trvalé bydliště v určité obci (vyjma osob osvobozených, např. umístěných ve věznici).
Lze doporučit, abyste vyzvali osobu, která byt užívá (či je v něm nahlášena), aby jej dobrovolně opustila a tyto nemovitosti mohli být zapečetěny do ukončení dědického řízení (opatřením notáře, které můžete navrhnout). K vystěhování doporučuji dát lhůtu, po jejímž uplynutí bude zastaven přívod energií z důvodu stanovení pasiv a aktiv pozůstalosti. Na tento důsledek je vhodné tuto osobu upozornit.
K dluhu na neužívaném bytu:
Osobě s trvalým bydlištěm v takovém bytě, která jej ovšem neužívá, nemůžete předložit k úhradě dluhy vzniklé na nájemném, jelikož je nezapříčinila.