Ve Vámi popsaném případě považuji za nutné vyjasnit v první řadě otázku, zda je nájemce bytu vůbec oprávněn užívat předmětné parkoviště (které je spoluvlastněno vlastníky bytových jednotek). Dle § 1159 občanského zákoníku platí, že:
"Jednotka zahrnuje byt jako prostorově oddělenou část domu a podíl na společných částech nemovité věci vzájemně spojené a neoddělitelné."
Předpokládám tedy, že spoluvlastnický podíl na předmětném parkovišti tvoří součást bytové jednotky (z tohoto předpokladu budu ve své odpovědi vycházet). V tomto ohledu je klíčové, co je předmětem nájemní smlouvy, tzn. zda nájemní smlouva opravňuje nájemce pouze k užívání bytu, anebo k užívání celé bytové jednotky (tedy včetně spoluvlastnického podílu na společných částech bytového domu, resp. spoluvlastnického podílu na předmětném parkovišti).
Předmětem smlouvy o nájmu bytu bývá nejčastěji byt. Pojem "byt" je za tímto účelem definován v § 2236/1 občanského zákoníku, a to následovně:
"Bytem se rozumí místnost nebo soubor místností, které jsou částí domu, tvoří obytný prostor a jsou určeny a užívány k účelu bydlení."
Je-li nájemce dle uzavřené nájemní smlouvy oprávněn užívat pouze byt, nemělo by se jeho užívací právo na předmětné parkoviště vůbec vztahovat. Jedním dechem je však nutné dodat, že pronajímatel a nájemce si mohou sjednat, že nájemce bude užívat i nemovitou věc, na níž má pronajímatel spoluvlastnický podíl (jak to v obecné rovině vyplývá z § 1121 a § 1123 občanského zákoníku).
Je-li správcem bytového domu argumentováno tím, že nájemce užívá parkovací místo, které přináleží jinému vlastníkovi bytové jednotky, postrádá toto tvrzení skutečně logiku. Je-li předmětné parkoviště spoluvlastněno vlastníky bytových jednotek, aniž by byla konkrétní parkovací místa přidělena konkrétním vlastníkům, může nájemce užívat v podstatě jakékoli parkovací místo - stejně jak je k tomu oprávněn kterýkoli spoluvlastník (§ 1117 občanského zákoníku).
Je-li správce bytového domu jediný, komu užívání předmětného parkoviště nájemcem vadí, bude vhodné vyřešit nastalý spor interně - SVJ by mělo dát správci bytového domu pokyn, nechť s obtěžováním dotyčného nájemce přestane. Nebude-li správce bytového domu ochoten tento pokyn uposlechnout, může být smlouva, kterou se SVJ uzavřel, ukončena a jakákoli jeho působnost v daném bytovém domě zanikne.
____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Komentáře vytvořeny pomocí CComment