Prosím o radu, jak se mám orientovat ve II.dědické skupině: v březnu zemřel nečekaně můj syn. Syn je svobodný a nemá žádné potomky. Vlastní rodinný dům, kde má trvalé bydliště a ve kterém bydlí o víkendech a svém pracovním volnu se svými rodiči. Tudíž se všichni podílejí na společném hospodaření a společné domácnosti. My, jakožto rodiče, máme v tomto rodinném domě trvalé bydliště a jsme zde vázáni jako věcné břemeno. Současně v tomto rodinném domě žije a má trvalé bydliště zletilý synovec mého syna (můj vnuk), který se rovněž podílí na hospodaření ve společné domácnosti.
Zároveň můj syn v pracovní dny přebývá cca 7 let se svojí družkou v jiné obci, kde se rovněž podílí podle svých potřeb na hospodaření společné domácnosti v nemovitosti, kterou jeho družka vlastní a kterou syn rekonstruuje, ale nemá zde hlášeno žádné jiné (přechodné) bydliště. Ke své družce ani k její nemovitosti nemá syn žádné závazky.
Můj dotaz tedy zní:Jakou společnou domácnost tedy zákon považuje za 'správnou' (když má můj syn vlastně domácnosti dvě)?
Jaké dědické právo se vztahuje na osobu žijící ve společné domácnosti a na jeho družku?
Má dědické právo na rodinný dům zůstavitele také družka, která v tomto domě nikdy nebydlela, ani se nepodílela na společném hospodaření? Spěchám na Vaši odpověď z důvodu nám zaslané zasilky ohledně nároku dávky nemocenského poojištění v případě úmrtí pojištěnce, tedy mého syna. V tomto dopise je vznesena otázka, v jaké domácnosti žil zůstavitel v době jeho smrti. Na tento dopis musíme odpovědět do týdne. Děkuji, Jana