Počet stránek ve webu: 47726

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Obracím se na vás s žádostí o pomoc ohledně případu, který se odehrál před 3-4 lety (2021-2022). Nejsem si jistá, zda už není příliš pozdě na jeho řešení. S přítelkyní jsme si chtěly pořídit pozemek, na kterém bychom si nechaly postavit rodinný dům. Obrátily jsme se na "firmu" (mateřská firma) sídlící v Brně, kde přítelkyně tehdy pracovala. Tato "firma" se zaměřuje na reality, financování a výstavbu rodinných domů (to jsou jednotlivé dceřinky). S jednou z dceřinek ("firma 2") jsme uzavřely smlouvu, která se týkala nalezení pozemku v požadovaných lokalitách, které vyhovovaly naším kritériím do určitého časového období. Za tuto službu si účtovali poplatek ve výši 50.000 Kč. Veškeré konzultace probíhaly pouze osobně v práci a nikdy jsme neobdržely žádné písemné shrnutí nebo výstupy. Firma však pozemek nenašla, a tak nám nabídla alternativní řešení. To spočívalo v tom, že by nám nabídli pozemek spolu s výstavbou rodinného domu, který měl být postaven do dvou let. Tento návrh jsme pečlivě zvážily a tato varianta se nám nakonec zalíbila. Přeci jen za dva roky jsme měly mít postavenou novostavbu a vše by za nás řešila "firma 2". Podepsaly jsme rezervaci s dceřinou společností "firma 3" a složily jsme rezervační poplatek ve výši 70.000 Kč. Rezervační poplatek byl slovně ponížen o předchozích 50 000 Kč, které jsme už ale neviděly. Komunikace s "firmou 3" probíhala celkem korektně, pouze se zapomněli ozvat, když se nám blížil termín vypršení rezervační smlouvy. Sami jsme se museli s touto "firmou 3" spojit, aby nám vystavila dodatek o prodloužení rezervace pozemku s výstavbou RD. Dodatek vystaven a podepsán. Ujišťovali nás, že v dodatku je dostatečně dlouhá doba i s časovou rezervou pro následné podepsání Smlouvy o smlouvě budoucí kupní s "firmou 2". Přišla na řadu otázka financování ("firma 4") a bylo nám řečeno, že dokud nebudeme mít zajištěné financování (hypotéku), nemůže dojít k podpisu smlouvy o smlouvě budoucí kupní, tedy ve zkratce SOSBK. Začaly jsme tedy financování dle rad firmy řešit. Zde nám radili, ať přítelkyně přejde z OSVČ na HPP kvůli dostatečné bonitě u hypotéky, že "firma" tímto vyjde vstříc a vypomůže. Ovšem za předpokladu, že si veškeré náklady (zdravotní a sociální pojištění) přítelkyně za ty měsíce, kdy bude u "firmy" vedena jako zaměstnanec, bude muset také do poslední koruny zaplatit. Předložili jí směnku k podpisu, která byla po veškerých přepočtech nákladů stanovena částka cca 250.000 Kč. Směnka podepsána, následně v plné výši splacena. 
    Postupně jsme o celém procesu začínaly pochybovat a zástupci (koordinátorovi celého procesu) "firmy" jsme oznámili, že financování budeme řešit po své ose a ne přes "firmu 4". Naší změně přístupu nebyli nakloněni. Měly jsme pocit, že od té doby celá tato firma dělala vše pro to, aby tento obchod nevyšel. Na dotazy, kdy bude stavební povolení potřebné k podpisu smlouva o smlouvě budoucí kupní, se neustále vymlouvali a ústně uváděli termíny, které nedodrželi a stále je posouvali. S pořízením vlastního bydlení už jsme nemohly dále čekat, dlouhé měsíce se nic nedělo, jen plané řeči. Proto jsme ve "firmě 3" rezervační smlouvu už dále neprodloužily. Rezervační poplatek 70.000 Kč nám byl navrácen, oněch 50.000 Kč ovšem ne, ty někde po cestě "propadly". Táhlo se to tak dlouho, že už nám končila lhůta na vyčerpání hypotéky, kterou jsme nemohly začít čerpat, protože zkrátka nebylo na co. Museli jsme tedy hypotéku zrušit a dle podmínek banky zaplatit tučný poplatek ve výši přes 200.000 Kč. Bohužel sjednaná hypotéka dle banky nešla použít na jinou nemovitost.
    Přišly jsme o více než půl milionu korun. Chci se zeptat, zda existuje možnost získat nějaké peníze zpět, a zda nás někdo může v tomto případě zastupovat nebo jsme pochybyli my a nedá se s tím nic dělat.

    Odpověď:
     

    Vaše situace je velmi složitá, ale není neřešitelná. Na základě vašeho popisu lze říci, že v celém procesu došlo k mnoha možným pochybením ze strany firem i k nedostatečné ochraně vašich práv. Zde je doporučený postup:


    1. Posouzení smluv a celé dokumentace

    Nejprve je třeba důkladně zanalyzovat:

    • Veškeré smlouvy, dodatky a směnky, které byly podepsány.
    • Faktury, doklady o platbách (včetně dokladu o vrácení rezervačního poplatku 70.000 Kč).
    • Komunikaci mezi vámi a firmami (e-maily, zprávy, případné záznamy jednání).

    Doporučení: Obraťte se na advokáta specializovaného na smluvní právo a nemovitosti. Právník posoudí, zda byly smlouvy a postup firem v souladu se zákonem a zda došlo k nekalým praktikám, porušení smlouvy nebo klamání spotřebitele.


    2. Klíčové body pro posouzení právní odpovědnosti firem

    a) Smlouva na vyhledání pozemku ("firma 2"):

    • Byla za službu poskytnuta adekvátní protihodnota (např. předložené nabídky pozemků)?
    • Pokud firma neplnila své povinnosti, může být požadováno vrácení 50.000 Kč jako bezdůvodného obohacení.

    b) Rezervační smlouva ("firma 3"):

    • Rezervační poplatek 70.000 Kč byl vrácen, ale otázkou je, zda firma řádně plnila své povinnosti (např. zajištění stavebního povolení včas).
    • Pokud firma záměrně oddalovala proces, mohlo jít o porušení smlouvy.

    c) Směnka a zaměstnání přítelkyně ("firma 4"):

    • Přechod z OSVČ na HPP byl s největší pravděpodobností součástí neadekvátní manipulace.
    • Pokud by bylo možné prokázat, že firma přítelkyni přiměla k podpisu nevýhodné směnky pod tlakem nebo klamáním, mohl by být tento akt napaden jako neplatný.

    d) Zrušení hypotéky:

    • Pokud vám firma neposkytla potřebné podklady včas (např. stavební povolení), je možné, že právě to způsobilo ztrátu. Škodu by mohlo být možné uplatnit vůči firmě jako náhradu.

    3. Reklamace a mimosoudní řešení

    1. Reklamace u firem:

      • Písemně kontaktujte všechny firmy a požadujte vrácení peněz na základě zjištěných pochybení.
      • Uveďte konkrétní důvody, proč považujete jejich jednání za nevhodné (např. nesplnění povinností, nepravdivé informace).
    2. Zapojení ČOI:

      • Pokud jste byly jako spotřebitelky klamány nebo jste čelily nekalým praktikám, podejte stížnost na Českou obchodní inspekci (ČOI).

    4. Soudní řízení

    Pokud mimosoudní cesta selže, můžete zvážit soudní řízení:

    1. Nároky na vrácení peněz:
      • 50.000 Kč za nesplněnou službu (vyhledání pozemku).
      • Náhradu škody způsobené zrušením hypotéky (200.000 Kč), pokud lze prokázat, že za to byla odpovědná firma.
      • Náklady spojené se směnkou, pokud byl podpis vynucený nebo manipulativní.
    2. Advokát a hromadná žaloba:
      • Váš případ může být součástí širšího problému, pokud firma jednala stejně i s dalšími klienty. Zvažte možnost hromadné žaloby.

    5. Promlčecí lhůty

    Promlčecí lhůty jsou klíčové. Standardní lhůta pro náhradu škody nebo vrácení bezdůvodného obohacení je 3 roky, ale v některých případech může být prodloužena (např. pokud jste škodu zjistily později). Okamžitě začněte jednat, abyste předešly riziku promlčení.


    6. Další kroky

    1. Kontaktujte právníka a poskytněte mu všechny dokumenty. www.advokatikomora.cz 
    2. Pokud nemáte dostatek prostředků na právní zastoupení, můžete požádat o bezplatnou právní pomoc prostřednictvím České advokátní komory. 
    3. Zvažte kontaktování médií, pokud chcete upozornit na nekalé praktiky firem.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
    Komentáře pod články slouží k okomentování stránky. Pokud chcete poslat dotaz našim právníkům, pokračujte ZDE. Do komentářů prosíme nevkládejte dotazy. Děkujeme.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování