Kdy můžete využít předběžného opatření
Dostanete se například do situace, kdy vám zaměstnavatel přestane platit mzdu, kdy vám pronajímatel "odřízne" přívod vody, plynu, elektřiny, někdo se vám nabourá motorovým vozidlem do domu, stane se, že manželku nechce pustit despotický manžel do bytu, že máte půl roku zaplacenou dovolenou u moře s dětmi a rozvedená manželka vám dva dny před odletem sdělí, že vám děti nepředá, ačkoliv na to máte právo.
Těch situací, které jsou většinou skutečně krizové, může být celá řada a zákon musí znát prostředky na to, jak je alespoň dočasně vyřešit a překlenout. Od toho máme předběžné opatření, o kterém má soud povinnost ze zákona rozhodnout do 7 dní od podání návrhu, tedy bezodkladně.
Sedmidenní lhůta je až druhořadá. Na prvním místě stojí povinnost soudu rozdhodnout skutečně ihned, což se také v praxi většinou děje.
Dejte si obzvláště pozor, abyste návrh na předběžné opatření podali u příslušného soudu. Podáním návrhu u nepříslušného soudu může dojít ke zmaření účelu předběžného opatření! Nespoléhejte na doručování poštou. Chcete-li urychlit celý proces, převezměte si usnesení o předběžném opatření osobně u soudu.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment