Počet stránek ve webu: 47599

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    S manželkou jsme výluční majitelé rodinného domku. Náš syn žije se svou rodinou v jiném městě v pronájmu, ale má u nás trvalé bydliště. Dostal se do dluhů a hrozí mu exekuce.
    Je možné, že exekuce bude uvalena na nás (rodinný domek - nemovitost, nebo také jeho movité zařízení). Je eventuálně možné této exekuci zabránit tak, že by syn zrušil své trvalé bydliště v našem rodinném domku. Je možné jeho trvalé bydliště zrušit bez jeho vědomí.
    Tato situace nastala v září 2016.

    Děkuji předem za rychlou odpověď.



    Odpověď:
    Zdravím Vás, o Vaši nemovitost se bát nemusíte, jediné čeho bych se obávala je hrozba exekuce prodejem movitých věcí povinného. Pokud by se exekutor pro tento způsob exekuce v případě Vašeho syna rozhodl, tak by své vykonavatele vyslal právě na místo trvalého pobytu povinného (Vašeho syna), kam by vykonavatelé dorazili a šli by k Vám za účelem pořízení soupisu movitých věcí povinného. Vy byste vykonavatelům sdělili, že zde syn nebydlí a řekli byste mu, kde se Váš syn zdržuje. A zde jsou dvě možnosti, slušnější vykonavatelé by si tuto novou adresu uvedli do záznamu a odjeli by, a ti druzí by měli tendenci zabavovat Vaše věci. V tomto případě je nutné dohledat co nejvíce dokladů, o tom, že věci v bytě či domě jsou Vaše. Těmito doklady jsou zejména smlouvy - kupní, darovací, směnná, úvěrová, leasingová, . faktury, dodací a záruční listy. U těchto dokumentů Vám doporučuji opatřit si jejich úředně ověřenou kopii. Pokud by byly některé z Vašich věcí zabaveny, doporučuji Vám, abyste do 30 dní ode dne, kdy jste se o zabavení svých věcí dozvěděli k soudnímu exekutorovi, který exekuci na Vašeho syna podali v souladu s ust. § 68 odst. 1 exekučního řádu (zákon 120/2001 Sb.) návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu, s tím, že exekutor či vykonavatelé zabavili věci osob odlišných od povinného, (rodičů povinného), což dokládáte úředně ověřenými kopiemi dokladů o Vašem vlastnickém právu k zabaveným věcem. Úředně ověřené kopie výše uvedených listin doložte i proto, že někteří exekutoři a není jich málo neuznávají prosté kopie výše uvedených dokladů, ale pouze úředně ověřené kopie výše uvedených dokladů. Pokud by exekutor tomuto návrhu nevyhověl bylo by nutné, a to do 30 dní ode dne doručení zamítavého rozhodnutí exekutora podat k exekučnímu soudu tzv, vylučovací žalobu v souladu s ust. § 267 občanského soudního řádu (zákon 99/1963 Sb.) a o zabavené věci se s exekutorem soudit.
    Této situaci byste případně mohli zabránit i odhlášením Vašeho syna z trvalého bydliště. V tomto případě by byl synův trvalý pobyt na adrese ohlašovny (obecního či městského úřadu). Podmínky k tomuto postupu jsou ty, že se syn na adrese trvalého pobytu nejméně 6 měsíců nezdržuje, což je nutné úřadu i doložit např. i čestným prohlášením jak Vaším tak i sousedů (stačí jeden či dva). Popřípadě syna požádejte, aby si trvalý pobyt změnil sám, což je také možné.
    Závěrem uvádím, že pokud Váš syn má účet a pracuje, tak exekutor půjde primárně po penězích, ale přesto je nutné konat co nejdříve, neboť odhlášení syna z adresy trvalého pobytu by mělo co nejvíce předcházet datu nařízení exekuce na majetek Vašeho syna.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování