Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    jsem nyní na rodičovské dovolené RD a potřebovala bych zodpovědět 3 dotazy.
    1) rodičovskou jsem si nechala pro výplaty dávek na sociálním úřadě nahlásit na 2 roky, ale v zaměstnání jsem nahlásila dobu 3 roky. Jaký budu mít ten poslední 3. rok status u zaměstnavatele?
    Na úřadu práce mi to nedokázali úplně vysvětlit, ale řekli, že to tak lze udělat. Bude se jednat o rodičovskou dovolenou nebo o domácí péči o dítě?
    2) Pokud bych znovu otěhotněla a v právě zmiňovaném 3. roce odcházela na mateřskou, tedy na peněžitou pomoc v mateřství PPM, kterou vyplácí zaměstnavatel, jaký průměr by se mi počítal?
    3) Pokud při rodičovské dovolené nastoupím do práce na zkrácený úvazek na typ smlouvy - dohoda o pracovní činnosti DPČ a částka měsíčně nepřesáhne 10.000 Kč, mám stále nárok na rodičovský příspěvek a nemusím nic odvádět, ani uvádět v daňovém přiznání?
    Děkuji moc
    Odpověď:
    Dobrý den,

    k Vaším dotazům:

    ad 1) Jako rodič můžete čerpat rodičovskou dovolenou až do 4 let věku dítěte, ale zaměstnavatel má povinnost Vám držet místo v zaměstnání do 3 let věku dítěte, pokud mu to oznámíte. V případě, že rodičovský příspěvek vyberete ještě před dosažením věku 3 let dítěte, musíte tuto změnu oznámit zdravotní pojišťovně a pokud nepobíráte jiné příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti, můžete být doma jako matka pečující o dítě do 4 let a zdravotní pojištění za Vás bude platit stát.
    V případě, že jste ještě nedobrala celý rodičovský příspěvek, doporučuji si snížit jeho vyplácení na 50, - Kč měsíčně a vyhnete se tím zbytečnému papírování a v případě, že se rozhodnete přivydělávat na dohodu, nemusíte řešit placení zdravotního pojištění v případě, že by z dohody nebylo placeno.
    ad 2) péče o dítě do 4 let se bere jako náhradní doba důchodového pojištění, tedy peněžitý příspěvek z mateřství by měl být počítán ze stejného rozhodného období jako u prvního dítěte, pokud mezitím nebudete mít jiné příjmy z výdělečné činnosti, které by se do rozhodného období započítávaly.
    ad 3) U rodičovského příspěvku si můžete přivydělávat, aniž byste o něj přišla. Dokonce i u stejného zaměstnavatele. Uzavřete-li se zaměstnavatelem dohodu o pracovní činnosti, tak v případě, že měsíčně přesáhnete částku 2.500,-- Kč, musí Vám zaměstnavatel z příjmu provést odvod na sociálním a zdravotním. U dohody o provedení práce se do částky 10.000,-- Kč odvádí pouze daň. Zda u konkrétní dohody budete podávat daňové přiznání nelze jednoznačně říct, ovlivňuje to více faktorů, z toho důvodu doporučuji, poté co by Vám vznikla daňová povinnost se zeptat přímo na pracovišti finančního úřadu, zda v daném případě máte povinnost podat daňové přiznání. Na druhou stranu, i když Vám povinnost podat daňové přiznání přímo nevznikne, může Vám podáním daňového přiznání být vrácena daň. Vždy však záleží na konkrétním případě.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování