Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    uvedl jsem všechny věřitele do návrhu na oddlužení. Jeden se nepřihlásil. Bylo usnesení o oddlužení a tak 4 roky (2014-2018) řádně platím. Ten co se nepřihlásil podal na mě trestní oznámení pro finanční podvod které řešil soud a rozhodl až po pravomocném usnesení o oddlužení. V rozsudku o trestu mi bylo uloženo zaplatit dlužnou částku z důvodů, že soud se odvolává na skutečnost, že nebyla řešena jeho pohledávka při řešení oddlužení. Nevzal na vědomí, že běží insolvence a měl se řádně přihlásit. Přesto mi stále chodí upomínky o zaplacení.
    Jak to je když byl uvedený jako věřitel a nepřihlásil se, ale soud přesto rozhodl, že jeho pohledávku musím zaplatit. Toto rozhodnutí soudu jak píši, nastalo až po usnesení o oddlužení tedy až po uplynutí jednoho roku a to když jsem už hradil a plním všechny podmínky. Může takový rozsudek vydat okresní soud. Je mojí povinností dlužníka věřitele o insolvenci informovat nebo jej informuje insolventní soud, aby se přihlásil. Nevyužil ani práva zúčastnit se věřitelské setkání a ani odvolání prostřednictvím Krajského soudu v termínech. Je možné takto rozhodnou když bylo pravomocně rozhodnuto insolventním soudem o oddlužení, aby takový rozsudek byl vydán a nebyl brán v potaz rozhodnutí Krajského soudu a zpochybnil jeho usnesení. Domnívám se potom, že by insolvence jako taková neměla smysl, kdyby další soud rozhodl takto, že obchází insolventní usnesení o oddlužení. Po skončení oddlužení nebo již nyní všichni věřitelé co jsou nebo byli v % uspokojeni by podáním trestního oznámení se mohli dovolávat doplatku (rozdílu od uhrazeného) do výše skutečné částky dluhu a soud by rozhodl v jejich prospěch aniž by vzal na vědomí, že bylo rozhodnuto ve věci vyšším soudem a kde neuplatnili svoje nároky v odvolání prostřednictvím Krajského soudu k vyšší instanci, jak je v usnesení uvedeno. Může soud vydat takový rozsudek bez ohledu na skutečnost, že bylo již rozhodnuto vyšší instancí o oddlužení a soud toto usnesení zpochybňuje svým výkladem.
    Děkuji,
    Josef.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    pokud by šlo o klasickou občanskou pohledávku a ta vznikla již před zjištěním Vašeho úpadku, tak platí, že takový věřitel svou přihlášku měl a mol přihlásit do insolvenčního řízení a pokud tak neučinil, nemůže již tuto pohledávku dále vymáhat (pokud budete následně osvobozen od placení zbytku dluhů).

    Pokud však pohledávka vznikla z trestného činu, pro který jste byl pravomocně odsouzen, soud v rozsudku zároveň stanovil povinnost věřiteli (poškozenému) škodu nahradit, tak pro takovou pohledávku platí, že od ní nikdy nebudete dle ust. § 416 odst. 1 insolvenčního zákona osvobozen.

    V trestněprávních věcech platí, že o těchto mohou soudy rozhodnout kdykoliv, a zahájené insolvenční řízení toto nijak neovlivňuje; insolvenční soud není totiž žádnou „vyšší instancí“, nýbrž pro insolvenční věci se jedná o soud prvního stupně.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování