Projektová dokumentace stavby je (ve smyslu § 2/1 autorského zákona) považována za autorské dílo (a to konkrétně za dílo architektonické či urbanistické), za předpokladu, že se jedná o jedinečný výsledek tvůrčí činnosti autora (zde architekta).
Je-li dle projektové dokumentace, která je autorským dílem, realizována stavba, představuje tato stavba rozmnoženinu autorského díla (projektové dokumentace) a tvoří s ním (z hlediska autorskoprávního) de facto jeden celek, tzn. že autorská práva architekta se vztahují nejen na projektovou dokumentaci (v listinné či elektronické podobě), nýbrž rovněž na stavbu, která byla vybudována podle této projektové dokumentace.
Jedním z tzv. osobnostních autorských práv je rovněž autorovo právo na nedotknutelnost jeho díla. Konkrétně dle § 11/3 autorského zákona platí, že autor má právo na nedotknutelnost svého díla, zejména právo udělit svolení k jakékoli změně nebo jinému zásahu do svého díla, nestanoví-li tento zákon jinak.
V případě architektonických a urbanistických autorských děl je toto osobnostní autorské právo podrobněji upraveno v § 38d písm. b) autorského zákona, dle něhož platí, že do práva autorského nezasahuje ten, kdo:
- architektonické dílo vyjádřené stavbou, výkresem nebo plánem užije pro účely udržovacích prací anebo změny dokončené stavby, v míře nezbytně nutné a při zachování hodnoty architektonického díla;
- je-li to opodstatněné významem architektonického díla a lze-li to na něm spravedlivě požadovat, je povinen předem uvědomit o svém úmyslu autora a na vyžádání mu poskytnout dokumentaci stavby včetně vyobrazení, vystihující stav před provedením změn.
Shora uvedené lze shrnout tak, že souhlas architekta není zapotřebí k takovým změnám stavby, které jsou buď pouze udržovacími pracemi (např. oprava omítek), nebo se jedná o takové změny, které jsou nezbytně nutné (např. oprava havarijního stavu budovy) a zároveň jejich provedením zůstane zachována hodnota architektonického díla. V ostatních případech bude nutné souhlas architekta k provedení změn stavby získat.
K tomuto tématu více zde:
http://www.havelholasek.cz/cs/publikace-media/clanky-a-rozhovory/39-nemovitosti-a-stavebnictvi/692-mohu-zmenit-stavbu-bez-souhlasu-architekta
Ve Vámi popsaném případě je dále podstatné, zda na tuto situaci pamatuje smlouva uzavřená s architektonickou kanceláří či nikoli. Pakliže smlouva tento aspekt neošetřuje, doporučuji souhlas architekta získat, neboť změna střechy z ploché na sedlovou představuje nepochybně zásadní zásah do celkového vzhledu stavby (a tedy i její architektonické hodnoty), přičemž z dotazu nevyplývá, že by byla splněna některá ze shora uvedených podmínek pro provedení změny stavby bez souhlasu architekta.
_______________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 121/2000 Sb. , o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon)
Aktuální znění těchto právních předpisů naleznete zde:
https://portal.gov.cz/app/zakony/
_______________________
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
- Je nutný souhlas architekta, autora projektu, se změnou tvaru již postavené budovy?
Komentáře vytvořeny pomocí CComment