Počet stránek ve webu: 47599

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Mám dotaz ohledně pozemku, který mi darovali mí rodiče. Pozemek byl vyměřen v roce 1968 v květnu pracovníkem z geodézie a o rok později zde byl postaven rodinný dům a celý pozemek oplocen. Po celou dobu užívání zde byly vždy vysázeny ovocné stromy a zatravněná plocha byla využívána k pokosu a sušení sena. Asi před deseti lety jsem staré stromy vykácel a zasadil nové.
    Teď po čtyřiceti letech nám obecní úřad sdělil, že část pozemku není náš. Zjistil jsem, že asi 1/3 pozemku (konec zahrady) byla dokoupena od vlastníků formou kupních smluv, které byly odevzdány na tehdejší Městský národní výbor Šumice. Bohužel ale nebyly zaneseny do katastru obce. Kopie smluv nebyla vyhotovena. Zůstaly jen poznámky o koupi na plánu z geodézie.
    Obecní úřad má v plánu na tomto pozemku v budoucnu (podle starosty cca za10 let) vybudovat dětské hřiště. Nám bylo nabídnuto nechat si pozemek zatím v užívání. Zajímalo by mne jestli je způsob jakým bychom dosáhli, aby pozemek byl náš (když ho užíváme 42let).

    A mám ještě jeden dotaz. Na dvoře máme postavenou hosp. budovu, která leží na hranici se soudním pozemkem. Budova je omítnuta ze všech stran nahladko, ze sousedovy strany je na jeho přání škrábaná. Z finančních důvodů zatím nehodláme budovu natírat fasádní barvou. Sousedé mne oslovili, že chtějí budovu z jejich strany natřít fasádní barvou a náklady s tím spojené po mně uhradit. Mají nárok to po mně požadovat? Děkuji za odpovědi a jsem s pozdravem. Tonda


    Odpověď:

    Co se týče nezaevidovaného odkoupení pozemku, po druhé světové válce do obnovení demokracie v našem právu neplatil tzv. intabulační princip, to znamená, že veškerá evidence (dnes se nazývá katastr nemovitosti) smluvního nabývání věcných práv k nemovitostem (koupě, prodej, zatížení věcným břemenem či zástavním právem) neexistovala. Existovala jen kupní nebo jiná smlouva jako titul, a ten si lidé museli uchovávat. Ve Vašem případě Vám ale je ku prospěchu dlouhodobá držba a přesvědčení, že drženou nemovitost vlastníte, protože ve Vašem případě by se dalo hovořit o vydržení nemovitosti (tedy toho kusu zahrady, který obhospodařujete). Aby nemovitost mohla být vydržena musí držitel být v přesvědčení, že je právoplatným vlastníkem po nepřetržitou dobu deseti let.
    Máte-li tedy o pozemek zájem, namítněte obecnímu úřadu tuto skutečnost. Pokud neuznají Váš nárok, zkusila bych řešení hledat soudní cestou. Vaše dobrá víra v to, že pozemek je Váš majetek by se dala prokázat snadno (poukaz na dlouhodobou údržbu a zájem o stav pozemku) a obci chybí nabývací tituly, takže má pozici podstatně stíženou a nezájem o pozemek počítaný v desítkách let jí taky nepomůže.

    A co se týče fasády Vaší budovy, pokud je fasáda v pořádku, tedy od Vás jako vlastníka nevyžaduje žádné opravy nebo udržovací práce, nemůže Vás, a to ani soused, nutit k provedení změn. Budovu si s Vaším dovolením samozřejmě mohou fasádní barvou natřít, ale nikoliv na Vaše náklady.
    Jiná situace by byla, pokud by budova nebyla v řádném stavu (např. by z fasády odpadávaly kusy omítky nebo dokonce cihly) a sousedy její stav ohrožoval.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování