Počet stránek ve webu: 47578

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Přítel je velice slušný, ale sourozenci zklamaný, většinový spoluvlastník 2/6 zděděného domu po matce. 1 bratr vlastní 1/6, sestra také 1/6. Každý bydlí na trvalé adrese na venkově jinde. Sestra 2019 bez jeho vědomí obývala dům podzim - jaro a chová se tam jako by jí to patřilo celé. Přes písemnou žádost, aby tam nejezdila, že ve vytápěné kuchyni se dohromady neshodnou, chce přijet.

    Co může přítel v té situaci dělat? Může jí zakázat přístup do domu, případně do kuchyně, přes kterou se jde na WC? Voda je také v prostorné předsíni a na dvoře také suché WC, které ona bez problémů užívala. Přítel má také obavy v dnešní době stýkat se s někým ohledně koronaviru. Chtěl by být na venkově sám, pryč z paneláku z Prahy alespoň na 2 měsíce. Nebo má on právo nařídit střídavé užívání? Děkuji, Jiřina.

     

    Odpověď:

    Ani jako většinový spoluvlastník nemůže přítel ostatním spoluvlastníkům znemožnit užívat nemovitost, jejíž jsou spoluvlastníci. Každý by měl ale nemovitost užívat s ohledem na velikost jeho spoluvlastnického podílu. Pokud se neshodnou, byla by nejlepší varianta žádat vypořádání spoluvlastnictví, a to buď dohodu nebo soudně s tím, že by nemovitost připadla jen jednomu s povinností ostatní vyplatit.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování