Pakliže soused umístil asfaltový povrch na část Vašeho pozemku ve zlé víře (což z Vašich dotazů jednoznačně vyplývá), jste samozřejmě oprávněn se po něm (a to případně i soudní cestou) domáhat odstranění této stavby (resp. asfaltového povrchu). V tomto ohledu lze vyjít z § 1085 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Soud může na návrh vlastníka pozemku rozhodnout, že ten, kdo zřídil stavbu na cizím pozemku, ač na to nemá právo, musí vlastním nákladem stavbu odstranit a uvést pozemek do předešlého stavu. Soud přitom přihlédne, zda k zřízení stavby došlo v dobré víře. “
Pravděpodobnost Vašeho procesního ne/úspěchu nejsem schopen odhadnout – v tomto ohledu bude záležet na Vaší schopnosti prokázat veškerá žalobní tvrzení a především na právním názoru soudce.
Je pravdou, že pro výstavbu sjezdu či nájezdu na pozemní komunikace sloužícího k připojení sousední nemovitosti není zapotřebí získat žádné přivolení stavebního úřadu (jak to vyplývá z § 79/2 písm. i) ve spojení s § 103/1 písm. a) stavebního zákona). Jedním dechem je však nutné dodat, že to neznamená, že by bylo možné připojovat sousední nemovitosti (pozemky) na pozemní komunikace zcela volně – vždy je totiž nutné získat přivolení silničního správního úřadu (§ 10 zákona o pozemních komunikacích).
Dále je nezbytné si uvědomit, co platná právní úprava pod pojmem „sjezd“ a „nájezd“ vlastně chápe. Nejedná se o příjezdovou cestu vybudovanou na pozemku, nýbrž jde zpravidla o několik metrů dlouhé připojení pozemku k pozemní komunikaci (toto připojení bývá obvykle zřízeno na obecním/městském pozemku – většinou vede přes chodník či travnatý pás). K tomuto tématu naleznete více například zde:
https://www.obecpisecna.cz/obecni-urad/potrebuji-si-vyridit/povoleni-sjezdu/Pakliže tedy soused na svém pozemku zřídil příjezdovou cestu k některé ze svých staveb, nejedná se o sjezd či nájezd, nýbrž o běžnou účelovou komunikaci (a pokud nebyla povolena, jde s největší pravděpodobností o tzv. černou stavbu). Sjezd/nájezd tvoří pouze ta část sousedem vybudované cesty, která leží na obecním/městském pozemku (za sousedovým plotem) a která fyzicky spojuje sousedovu příjezdovou cestu s veřejně přístupnou pozemní komunikací (pakliže veřejně přístupná pozemní komunikace přímo sousedí s hranicí sousedova pozemku, nemusel de facto sjezd/nájezd ani budovat).
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
zákon č. 13/1997 Sb. , o pozemních komunikacích
Komentáře vytvořeny pomocí CComment