Přeplatek z titulu uplatnění slevy na dani Vám může vzniknout pouze v případě, že byla odvedena zaměstnavatele na DPP z Vašeho příjmu nějaká daň. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek a měla jste mimo něj za minulý rok příjem ve výši 35.000 Kč, tak daň z tohoto příjmu plně pokryje základní sleva na dani na poplatníka, tudíž sleva na manžela, kterou byste uplatnila ve svém daňovém přiznání, by neměla žádný efekt. Vzhledem k výši Vašich příjmů by si mohl slevu na manželku uplatnit Váš manžel. Zároveň vzhledem k výši příjmů nemáte nárok na výplatu daňového bonusu na děti, v tomto případě je potřeba, aby si daňové zvýhodnění na vyživované děti uplatňoval Váš manžel.
Pokud jste u zaměstnavatel na DPP podepsala tzv. růžový papír (prohlášení poplatníka daně z příjmů), tak Vám zaměstnavatel uplatňoval základní slevu na poplatníka a s ohledem na výši příjmů nedošlo zřejmě k odvodu daně a nemůže Vám tedy vzniknout přeplatek. Pokud máte na Potvrzení o zdanitelných příjemech od zaměstnavatele uvedenou nějakou sraženou daň z příjmů, tak Vám vznikne v daňovém přiznání vratitelný přeplatek na dani z příjmů ve výši sražené daně. Výši sražené daně je potřeba doplnit do daňového přiznání v automatickém formuláři EPO, kde u řádku č. 31 Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů je tlačítko Výpočtová tabulka k § 6, po klinutí v následující tabulce vyplníte za každé Potvrzení o zdanitelných příjmech samostatný řádek, v prvním sloupci "Úhrn příjmů ze závislé
činnosti" bude vždy suma zúčtovaného příjmu v kalendářním roce a ve čtvrtém sloupci "Sražená daň podle § 36 odst. 6 ZDP" uvedete výši sražené daně z Potvrzení o zdanitelných příjmech, následně Vám v rámci automatického formuláře EPO vyjde přeplatek na dani ve výši celkové sražené daně ze všech DPP.
Komentáře (0)
Komentáře vytvořeny pomocí CComment