Může při soukromých cestách služebním vozidlem toto vozidlo řídit jiná osoba než zaměstnanec, kterému bylo vozidlo poskytnuto? Jak je to v takovém případě s odpovědností za škodu v případě nehody? Ladislav
Náhrada škody, odpovědnost za škodu v práci
Služební vozidlo, řízení služebního automobilu cizí osobou a odpovědnost za škodu
- Základní údaje
- Uložil(a): MUDr. Zbyněk Mlčoch (admin)
- Kategorie: Odpovědnost za škodu (pracovní právo)
- Zobrazení: 28036
Služební vozidlo, řízení služebního automobilu cizí osobou a odpovědnost za škodu
Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
Odpověď:
Užívání služebních vozidel upravuje v prvé řadě zaměstnavatel ve svém vnitřním předpisu, případně někteří zaměstnavatelé řeší tuto otázku také tak, že uzavírají se zaměstnancem přímo dohodu o užívání služebního vozidla.
Podmínky užívání služebního vozidla pak tedy budou vyplývat buď z vnitřního předpisu zaměstnavatele, nebo přímo z této dohody. Pokud zaměstnavatel zaměstnanci v daném vnitřním předpise nebo v příslušné dohodě výslovně neudělí souhlas užívat služební vozidlo také k soukromým účelům, platí, že zaměstnanec v žádném případě nesmí užívat služební vozidlo k soukromým účelům a samozřejmě nesmí je ani přenechat do užívání svým rodinným příslušníkům.
Pokud zaměstnanec toto poruší, vystavuje se nejen riziku postihu z porušení pracovní kázně, ale samozřejmě také ponese plnou odpovědnost za užití služebního vozidla a bude povinen nahradit případnou škodu.
Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment