Problematiku příspěvku na péči upravuje zákon č. 108/2006 Sb. , o sociálních službách, ten ale nestanovuje, v jakém konkrétním rozsahu má být příjemci příspěvku péče poskytována. Zákon pouze stanoví, že krajská pobočka Úřadu práce kontroluje, zda byl příspěvek využit k zajištění pomoci, zda je pomoc poskytována osobně tím, kdo byl uveden v žádosti o příspěvek, a zda způsob poskytované pomoci a její rozsah odpovídá stanovenému stupni závislosti. Záleží tedy také na tom, jaký stupeň příspěvku na péči bude manželově pratetě přiznán – čím vyšší stupeň závislosti a příspěvku na péči bude stanoven, tím větší by měl být rozsah péče ze strany Vás a Vašeho manžela. Nikde v zákoně ale není uvedeno, že jste povinni poskytovat pratetě péči 24 hodin denně. To, jak dlouho můžete nechat pratetu doma samotnou, nedokáži pouze na základě informací uvedených ve Vašem dotazu posoudit.
Pokud se domníváte, že by prateta potřebovala péči v době, kdy s ní nebudete moci být doma, stálo by za úvahu zapojit do péče o pratetu další poskytovatele sociálních služeb – například pečovatelskou nebo ošetřovatelskou službu. Vhodnou službu v místě Vašeho bydliště můžete vyhledat v Registru poskytovatelů sociálních služeb na adrese:
iregistr.mpsv.cz nebo Vám s výběrem vhodné služby pomohou na sociálním odboru městského úřadu. V případě, že se obáváte především toho, aby prateta v době Vaší nepřítomnosti neupadla a nezranila se, mohla by být řešením tzv. tísňová péče. Jedná se o sociální službu poskytovanou v domácím prostředím klienta prostřednictvím dálkové hlasové a elektronické komunikace – nejčastěji v podobě snadno ovladatelného tlačítka, které má klient neustále u sebe. Díku tomu umožňuje tísňová péče poskytnutí nebo zprostředkování neodkladné pomoci při krizové situaci (např. pádu či jiném úrazu, nevolnosti, panické úzkosti apod.).
Komentáře vytvořeny pomocí CComment