Počet stránek ve webu: 47568

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Je předmětem vypořádání SJM při úmrtí manžela i stavební spoření pozůstalé manželky a penzijní připojištění pozůstalé manželky? Jsou do vypořádání SJM zahrnuté i bankovní účty manželky, které byly založeny před vznikem manželství a kdy se na vkladech nikdy a nijak manžel nepodílel? Je to tak, že ze svých vlastní prací vytvořených úspor, které chci použít jako rezervu na stáří, budu muset část vkladů dát 2 manželovým potomkům z jeho prvního manželství, ačkoli se o otce nikdy nestaraly (finančně ani jinak)? Pokud ano, existuje nějaké řešení, jak se takovéto situaci vyhnout? Eva


    Odpověď:

    Pokud se vypořádává majetek, tak je nutné do něj zahrnout všechny hodnoty, tedy i spoření na stáří. A to proto, že Váš příjem ze zaměstnání, ze kterého jste spořila, patřil do SJM.

    Ovšem soud přihlédne k tomu, že jste spořila pouze pro svoji potřebu, a domnívám se, že tento spořící účet přiřkne Vám a tak ho vyloučí z dědictví. Je totiž nutné vypořádat SJM, podle toho jak se který z manželů podílel na udržení majetku a jak se staral o rodinu. Při vypořádávání SJM uveďte, že šlo o účet pouze pro Vaši potřebu, že se na něm manžel nijak nepodílel atd. Soud k tomu jistě přihlédne.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování