Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Zdědila jsem dům, který společně s manželem rekonstruujeme. Ráda bych polovinu manželovi darovala, abychom dům vlastnili společně. Jaký by byl potom vlastnický vztah - dům by byl součástí SJM nebo bychom byli spoluvlastníky? Narazili jsme na problém s případným dědictvím: Pokud by manžel zemřel a zemřeli i naše tři děti.

    Budu jeho polovinu dědit já a jeho rodiče, případně jeho sourozenci (pokud by už jeho rodiče zemřeli)? Dalo by se dědění manželových rodičů, případně sourozenců vyhnout závětí, kde by manžel uvedl mě a naše děti? Pokud by děti nežili, dědila bych podle závěti jen já? Děkuji za odpověď.

    Odpověď:

    O zdědění dům můžete sjm i rozšířit pomocí dohody o rozšíření společného jmění manželů.
    Pokud by byl dům v sjm, byli byste oba vlastníky celé nemovitosti. To znamená, že celá nemovitost by náležela Vám a tatáž celá nemovitost by náležela Vašemu muži. Pokud by nedejbože Váš manžel zemřel, bude se jako první vypořádávat SJM a následně až dědictví. Nepominutelnými dědici jsou jen děti zůstavitele a pokud by jich nebylo, tak jejich děti. Závěť můžete uzavřít jak v pozitivním slova smyslu tj. určit, kdo dědit bude, tak v negativním slova smyslu tj. kdo dědit nebude. Ve své praxi jsem již viděla jednu závěť, kde byla jedna jediná věta a to: manželka dědit nebude. Tato závěť byla sepsána notářským zápisem a byla platná.
    Tím, že rodiče ani sourozenci zůstavitele nejsou nepominutelnými dědici, může být závěť zcela v jejich neprospěch.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování