Nemocenské pojištění slouží k finančnímu zabezpečení ekonomicky aktivních občanů v okamžiku, kdy kvůli nemoci či mateřství ztratí krátkodobě výdělek. Při výskytu pojistné události jsou pojištěnci vypláceny peněžité dávky, jejichž výše je odvozená z výše výdělku, který podstatně nahrazují (je stanovena jejich maximální hranice). Vyplácení dávek je omezeno trváním pojistné události, ale i maximální možnou dobou vyplácení dávek.
Nemocenské pojištění upravuje zákon č. 187/2006 Sb. , o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a v jeho rámci jsou poskytovány následující dávky: nemocenská, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství, peněžitá pomoc v mateřství, otcovská poporodní péče a dlouhodobé ošetřovné.
Účast na nemocenském pojištění vzniká u zaměstnanců ze zákona a je povinná. Osoby samostatně výdělečně činné mohou být účastny nemocenského pojištění („platit si ho“) dobrovolně. Zaměstnanci mohou čerpat všech šest výše uvedených dávek, osoby samostatně výdělečně činné mohou čerpat nemocenskou, peněžitou pomoc v mateřství a dávky otcovské poporodní péče.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment