1988 jsme zakoupili krajní domek v 6ti řadovce. 07/2018 došlo opakovaně k vytopení sklepních prostor a při vydatnějších srážkách začala vyvěrat voda z chodníku před našim domem. Kontaktovali jsme proto bývalého majitele domu, a ten sdělil, že v tomto místě vyúsťuje drenáž do trativodu, kterou vykopal a uložil nejen pro náš dům, ale minimálně i ještě dva sousední domy.
Provedli jsem kontrolní výkop v místě vývěru a opravdu jsme narazili na trativod a drenáž. Překvapovala nás množství vody, které se shromažďovalo v tomto výkopu při deštích pár minut po jejich začátku (čerpadlo nestíhalo tuto vodu odčerpávat).
Ostatní obyvatelé řadovky prohlásili, že je to náš problém a nekomunikují.
V 10/2018 jsme se proto obrátili na MÚ s žádostí o provedení místního šetření, zda někdo neužívá tuto drenáž jako kanál pro dvorní vpusti či svody z pergol či střech. Výsledkem šetření bylo, že se v případě drenáže jedná o černou stavbu a pokud budeme trvat na provedení šetření, bude zahájeno správní řízení o odstranění černé stavby (s možností legalizace) + pokuta (v kupní smlouvě na dům drenáž uvedena byla).
Vzhledem k tomu, že se nám podařilo zjistit napojení minimálně svodu vody z pergoly do drenáže, stojíme před rozhodnutím. Neřešit tento problém úřední cestou a drenáž na hranici pozemku přerušit, ale co se bude dít v případě, že se problém s vodou přenese na sousedy. Nebo provést legalizaci drenáže, ale toto si moc nedokážeme představit jak z hlediska technického, tak i finančního.
Výše uvedený problém jsme „zatím“ vyřešili napojením drenáže na kanalizaci (se souhlasem VaK a s vědomím MÚ) a už jen toto nás stálo cca 43 000 Kč a to nepočítáme škody na majetku, na které nelze uplatnit uzavřenou pojistku. Děkuji, Vendělín
Komentáře vytvořeny pomocí CComment