Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Stavebník užívá a ničí okolní pozemky obce vedené jako orná půda a vodní plocha, obec nekoná a odmítá poskytnout informace o eventuelním záboru nebo pronájmu pozemků. Přikládám dopis o odmítnutí informací na základě nějakého "vytváření nových informací".

    Chtěla jsem znázornit v katastru nemovitostí stavebníkem pronajaté nebo záborem získané pozemky k užívání. Je postup úřadu správný? Opravdu se k těmto informacím nemám šanci dostat? Děkuji. Evženie.

     

    Odpověď:

    Pakliže dotyčný stavebník užívá obecní pozemky, které jsou veřejným prostranstvím (a obec toto užívání toleruje), měl by k tomu mít nějaký právní titul. Tímto právním titulem může být zejména smlouva (o nájmu, o výpůjčce apod.), popř. nějaké správní rozhodnutí.
    V této souvislosti připomínám, že obec je oprávněna vybírat za některé způsoby užívání veřejného prostranství místní poplatek (konkrétně jde o poplatek za užívání veřejného prostranství dle § 4 zákona o místních poplatcích). Výše tohoto poplatku se vypočítává z počtu užívaných metrů čtverečných veřejného prostranství. Pakliže obec tento místní poplatek od stavebníka vybrala, musela k jeho výši dospět právě se zohledněním užívané plochy veřejného prostranství.
    V současné chvíli Vám proto doporučuji obrátit se na obec znovu (a to opět ve smyslu zákona o svobodném přístupu k informacím) a dotázat se:
    1/ na to, jaký právní vztah existuje mezi stavebníkem a obcí,
    2/ na to, zda existuje nějaký právní titul pro užívání veřejného prostranství stavebníkem (a pokud existuje, o jaký právní titul se jedná – zda jde o smlouvu, rozhodnutí apod.).
    Pokud obec vybírá místní poplatek za užívání veřejného prostranství, můžete se dále dotázat, zda byl tento poplatek stavebníkovi vyměřen a pokud ano, tak v jaké výši (a jakým způsobem byla tato výše vypočtena).
    Dotaz na výše nastíněné informace by totiž neměl obnášet vytvoření nových informací a obec by tudíž neměla takovou žádost šmahem zamítnout (jak se Vám to již stalo). Pakliže byste nebyla s vyřízením své žádosti spokojena, budete oprávněna se proti rozhodnutí obce odvolat, popř. podat stížnost (ve smyslu příslušných ustanovení zákona o místních poplatcích).
    Pokud obec s dotyčným stavebníkem uzavřela nějakou smlouvu, mohla by být dohledatelná v registru smluv (pokud jí zde obec zveřejnila) :
    https://smlouvy.gov.cz/
    (můžete se proto pokusit pátrat i zde).
    ____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 565/1990 Sb. , o místních poplatcích
    zákon č. 106/1999 Sb. , o svobodném přístupu k informacím

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování