Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Promlčecí lhůta pokuty od správního orgánu
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    2001 mě byl odebrán řidičský průkaz za jízdu pod vlivem návykových látek. Dostal jsem 18 měsíců zákaz řízení, 12.000 Kč pokutu. Trest už mi samozřejmě vypršel a pokutu jsem do teď nesplatil. Pokuta přešla ještě 2001 na finanční úřad, kde jsem se dostavil taktéž 2001, domluvil splátky a zaplatil 1000 Kč.

    Od té doby jsem nic nezaplatil a ani finanční úřad mi nenapsal žádnou upomínku. Je pokuta již promlčena? Po kolika letech obecně se promlčuje pokuta? Děkuji, Ivan

    Odpověď:

    Z dotazu nevyplývá, kým byla pokuta uložena, zda správním orgánem či soudem (což je podstatná okolnost). Pro potřeby této odpovědi proto vycházím z předpokladu, že pokutu ukládal správní orgán.
    V takovém případě její vymahatelnost uplynula v prekluzivní 5-leté lhůtě (§ 88 zákona o přestupcích ve znění do 31.12.2005). Tato lhůta uplyne bez ohledu na zahájení exekučního řízení a působí zánik vykonatelného titulu a tedy nemožnost dalšího pokračování vymáhacího procesu. A v takovém případě tedy v dnešní době ji již není možné vymáhat.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování