Ráda bych se zeptala na Váš názor ohledně napojení bytového domu na elektřinu prostřednictvím distribuční sítě, která vede přes pozemek souseda. Na současné elektrické vedení bych se napojit mohla (v nějaké výši příkonu), vede až k mému pozemku, ale dle našich potřeb pro provoz celé budovy je nutné stávající elektrické vedení (příkon) navýšit, tudíž vyměnit stávající kabeláž. Zároveň ze strany ČEZu dojde tímto zásahem k celkové modernizaci sítě. Věc se má tak, že již jsem obdržela vyjádření od ČEZu, že zde vznikla překážka při majetkoprávním projednání (tudíž majitel pozemku, kde vedou sítě, nechce podepsat souhlas a umožnit tak navýšení kapacity a tím pádem naše napojení). Jelikož stávající sítě na pozemku souseda byly zbudovány ještě předtím než se zřizovala věcná břemena do katastru nemovitostí ČR, tak tam toto věcné břemeno není. Ale dle energetického zákona tam "jakoby" je a vlastník je povinen toto strpět. ČEZ majiteli nabídl, že maximálně kompenzuje částku pro zápis věcného břemene do katastru. Rovněž jsem informovaná o postupu vyvlastnění, což ale může trvat mnoho let a to mi způsobí veliké komplikace.
ČEZ není ochoten jakkoliv navíc řešit a kompenzovat tento zásah dotčenému majiteli pozemku (majitel si nad rámec nárokuje finanční kompenzaci za znehodnocení pozemku a újmu jako takovou). Nicméně s ČEZem jsem podepsala smlouvu o napojení, zaplatila nemalé peníze za připojení (mimo jiné tyto peníze mají pokrýt náklady s tím spojené a ČEZ má povinnost uvést pozemek souseda do původního stavu). To vše ČEZ potvrdil a bude tak jednat.
Nyní jsem v mrtvém bodu, ČEZ samozřejmě nemá potřebu to nijak více řešit, prostě to dále postoupí stavebnímu úřadu a dále na kraj, pokud dojde k odvolání z jakékoliv strany, což určitě dojde. Majitel se tedy spojil se mnou a nyní požaduje finanční kompenzaci po mně. To je jediná cena, za kterou mi souhlas podepíše. Jinak mi hodlá dělat potíže, jak jen to půjde. A já se ptám, kde jsou má práva a dá se to nějakým způsobem řešit? Jsem teď rukojmí mezi ČEZem a sousedem a oba mě drží "ve své moci". Ze strany souseda jde o jasnou vypočítavost, kde jde v podstatě o úplatek, ze strany ČEZu to není priorita dne a bude to řešit standardně dle zákona a tím pádem lhůty nejsou, potáhne se to roky. Předem moc děkuji za Váš názor. S pozdravem, Alena
Darování, darovací smlouva, povinnosti majitele
Soused odmítá výměnu kabelu na jeho pozemku k mému domu - co mám dělat?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 82
Z Vašeho popisu nastalé patové situace jste, bohužel pro Vás, dovodila zcela správné závěry. Bude-li společnost ČEZ postupovat standardním způsobem, nedopustí se v podstatě ničeho protiprávního, rovněž soused svým odmítavým postojem neporušuje žádný právní předpis. Za tohoto stavu je možnost právního prosazení rychlého řešení v podstatě vyloučena.
Pro vyjasnění situace Vám doporučuji kontaktovat společnost ČEZ a dotázat se, zda není sousedův pozemek skutečně zatížen žádným věcným břemenem. Sama skutečnost, že v katastru nemovitostí neexistuje zápis o věcném břemenu, ještě neznamená, že toto věcné břemeno v minulosti nevzniklo. Dle dřívější právní úpravy totiž mohlo věcné břemeno (v souvislosti s instalací zařízení elektrizační soustavy) vzniknout i bez zápisu do katastru nemovitostí (přičemž jeho pozdější zápis nebyl povinný). Je proto důležité, kdy (za účinnosti jaké právní úpravy) byly kabely na sousedním pozemku umístěny.
V této věci Vám doporučuji požádat o konzultaci rovněž dozorový orgán, kterým je Energetický regulační úřad: https://eru.gov.cz
V současné chvíli je nutné si vyjasnit priority. Pokud Vám jde o co nejrychlejší připojení k distribuční soustavě, ponechávám na Vašem uvážení, zda sousedovi jím požadovanou částku nezaplatit a následně (po výměně kabeláže, zřízení věcného břemene a připojení Vašeho domu) se soudní cestou nedomáhat jejího vrácení (jelikož k této platbě dojde pod nátlakem a v podstatě bez právního důvodu – mohlo by tedy jít o tzv. bezdůvodné obohacení). Procesní úspěch v případně zahájeném soudním řízení nebude nicméně možné nikdy zaručit.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment