Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (1 hlas)
    Přivýdělek lékařky na mateřské dovolené - musí informovat hlavního zaměstnavatele o přívýdělku?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsem nyní na rodičovské dovolené (RD) a 03/2020 mi RD končí. Mám však nyní možnost přivydělku u jiného zaměstnavatele, byť na stejné pozici. Jsem lékařka, přivydělek by byl pouze v jiném klinickem oboru. Je nutno svého nynějšího zaměstnavatele informovat o tomto přívýdělku?

    Která smlouva bude pro mě nejvýhodnější? Budu mít cca 48 hod. /měsíc, 15.000 Kč/měs. Pokud normální pracovní smlouva, byť na zkrácený úvazek, nebude to dělat pri případne další navazujici mateřské neplechu? Z ceho by se pocitala? Z HPP, kde jsem zaměstnána nyni nebo by tam hrál roli i částečný uvazek v průběhu RD?
    Děkuji, Marta

     

    Odpověď:

    Podle § 304 odst. 1 zákoníku práce zaměstnanci mohou vedle svého zaměstnání vykonávaného v základním pracovněprávním vztahu vykonávat výdělečnou činnost, která je shodná s předmětem činnosti zaměstnavatele, u něhož jsou zaměstnáni, jen s jeho předchozím písemným souhlasem.
    Ve Vašem případě se stále jedná o práci lékaře, byť v jiném klinickém oboru, je proto dle mého názoru nezbytné získat souhlas dosavadního zaměstnavatele.
    Pokud budete během rodičovské dovolené vykonávala další výdělečnou činnost s jiným zaměstnavatelem, ze které budete účastna nemocenského pojištění, bude záležet, zda budete z této jiné činnosti splňovat potřebnou dobu účasti na pojištění po dobu 270 kalendářních dnů v posledních dvou letech před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Pokud podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství splníte jak u hlavního zaměstnání, tak i u jiné činnosti, bude Vám náležet dávka z obou zaměstnání. Budete-li přitom na tuto další PPM nastupovat do 4 let věku předchozího dítěte, je zaručeno, že tato další PPM nebude nižší než Vaše předchozí PPM. Dle § 19 odst. 3 zákona o nemocenském pojištění se totiž za denní vyměřovací základ (dále jen DVZ) u zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikne nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, považuje DVZ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než DVZ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování